Home
Facebook Twitter
Overlay

Holland, Marco Principal
Gilchrist, Tekmekia Assistant Principal
Hopping, Michael Assistant Principal/ 9th grade Academy Director
Jefferson, Kevin Assistant Principal/Athletic Director
Westbrook, Catherine Assistant Principal

Abdus-Salaam, Adrienne Fine Arts
Anderson, Kelsey Foreign Language
ANNOUNCEMENTS, NMHS CTAE
Arnold, Robert Social Studies
Bailey, James CTAE
Bailey, Leslie Math Deptartment
Baker, Shannon Science
Baker-Burch, Jean Math
Benton, Angela CTAE/FBLA
Bethel, Casey Science
Bonds, Cody CTAE
Brady, Janet SPED/ELA
Brooks, James Math
Buchanan, Angelo ELA/Teacher
Button, Jocelyn Special Education
Byrd, Keith Physical Education
Canada, Janene Interrelated/ELA
Chandler, Tahira Math/Teacher
Chester, Marcus Director of Bands
Chisolm, Ian Math
Clark, Heather Math
Clark, Mari Math
Clemente, Robert Teacher & READ Instructor
Cleveland, Rob PE
Connor, Robert Director of Drama & Musical Theatre
Conyers, Tanya English/Language Arts
Cooper, Katie Social Studies
Couch, Heather SPED/English/Language Arts
Cummings, Pamela Counselor
Denovellis, Brenda Special Education/Math
Devine, Kenya Math
Douglas, Mira Spanish Teacher
Duncan, Cedric Special Education/Social Studies
Dutro, Linda Special Education
Edwards, Tennile English Teacher
Ferguson, Joy Math
Flippin, Jr., Jerry Physical Education
Ford, Benjamin Social Studies/Athletes
Frazier, Chris Social Studies
Giddens, Trey Fine Arts
Gilman, Carol Speech Pathologist
Gimenez, Marguerite ESOL
Green, John World Languages
Griggs, Terri Special Services
Head, Dean Credit Recovery Coordinator
Holland, Marco Principal
Hopping, Michael Assistant Principal/ 9th grade Academy Director
Houlihan, Ashley Fine Arts
Jackson, Cedric
Jackson, Stacey Social Studies
Jefferson, Kevin Assistant Principal/Athletic Director
Johnson, Gassette Science
Jordan, Melissa History
Jordan, Natasha Math
Jordan, Stan Math
Lackey, Kandra English/Language Arts Teacher
LaPointe, Madeline Special Education
Lavin, Lindsey Fine Arts
Lester, Whitney WBL Coordinator
Little, Vera Dept. Chair- Special Education
Maolud, Sarita English
Marques, Michelle Special Education/SID Teacher
Matthews, Katrina CTAE
Mattox, Crystal 9th Grade Counselor
Mayfield-Brooks, Mistie Physical Education
McCray, Traci Math/Department Chair
Miller, Shana Math
Moffett, Michael Special Education Department Chair / Special Education IRR Teacher
Moore, Ann Marie French
Mulkey, Andrew English/Department Chair
Nichols, Brittney CTAE
O'Malley, Terry Language Arts
Parks, Mitzi English
Parks, Vincent In School Suspension
Petit, Adrienne Science
Phelps, Noah Social Studies
Renard, Sarah Media Specialist
Richards, Alyicia CTAE, DECA Advisor, Senior Class Sponsor
Rinehart, Joy Social Studies/Sr. Class Sponsor
Ritchie, Sra. World Language
Robertson, Serena English
Robinson, Chris Para/Coach
Robinson, Shaughna CTAE and FCCLA
Robinson, Steve Social Studies
Robinson, Tasha Math
Robinson, Zach Science Teacher
Rogers, Rachel AVID Coordinator
Russell, Valerie Science
Shannon, Shujuan Counseling
Shaw, Victorine Forensic Science/ Honor's Environmental Science
Shivers, Catrice English
Smiley, Oneil Special Education
Smith, Jennifer Special Ed/Science
Soulsby, Ashley Science
Stephenson, Milton Math
Sterling, Holly Social Studies
Swift, Whitney Social Studies/Department Chair
Syverson, Frances Media Specialist
Taylor, Milena Math / Algebra I and Support Teacher
Terry, Myron Physical Education/Head Football Coach
Thompson, Keith Vocational
Tillie, Andrea Special Ed/Social Studies
Timbol, Franco Social Studies
Townsend Brooks, Teresa School Counselor
Walker, Chuck IR / Economics
Walker, Sherry Speech Pathologist
Whitehead, Tamara CTAE
Williams, Aundra Math
Williams, Harold
Worlds, Qiana Science

Burnett, Tamica Paraprofessional
Button, Jocelyn Special Education
Chasten, Sonya Attendance Clerk
Davis, Carol Attendance Clerk/Health Monitor
Flakes, Janice Special Services
Gates, Jessie Paraprofessional
Griggs, Terri Special Services
Hause, Penny Records
Herring, Brandy Office Staff
Ledford, Marilou Paraprofessional
Lunsford, Lawanda Office Manager
McCartney, Marian Office Staff
Meek, Anne Vocational Secretary
Morris, Pam Career Center
Renard, Sarah Media Specialist
Ruble, Kortnie Media Center
Sanders, Patricia Interrelated Paraprofessional
Syverson, Frances Media Specialist
Whittlesey, Millie Office Staff
Ziegler, Kimberly Paraprofessional

Beacham, Donald Community Coach
Cloud, Charles Community Coach
Pace, Kevin Community Coach
Pinkney, Mark Community Coach
Pittman, Javis Community Coach